Pomůžeme vám s obnovou smazaných dat!
HOTLINE: 777 712 650

Vyzvedneme

Možnost vyzvednout po celé ČR

Posoudíme zdarma

Provedeme zdarma vstupní diagnostiku

Zachráníme

Pokud data nezachráníme, nic neplatíte

 

Jak nepřijít o data – rady a doporučení

Pokud se vám podaří něco omylem smazat, nepanikařte. Pokud neuděláte nějaké zásadní chyby, data se dají obnovit. Čtěte dále a dozvíte se, jak správně postupovat, čeho se vyvarovat, co lidé dělají nejčastěji za chyby.

Při smazání/ztrátě dat nepanikařte a okamžitě ukončete další práci s médiem

Při smazání dat např. na disku se uvolní prostor v sektorech, které byly pro uložení těchto informací určeny. Data se z těchto sektorů ihned nevymazávají, děje se tak až ve chvíli, kdy se tam má ukládat nová informace. Pokud se tedy na dané sektory nestačí po vymazání původních dat nic dalšího zapsat, původní informace by se z nich měly dát přečíst.

Obecně řečeno – po smazání nebo poškození dat musíte okamžitě vypnout počítač a nenechat na disk nebo jiné paměťové médium již nic dalšího zapisovat. Při pokračování v práci se tyto „prázdné“ sektory mohou znovu začít přepisovat. Vysoká šance úspěšnosti obnovy smazaných dat tím může být narušena. Více o postupu při obnově smazaných dat čtěte na stránce obnova smazaných dat.

Existuje mnoho softwaru, který dokáže smazaná data obnovit. Jeho cena je většinou buď vysoká na to, jak často využijete jeho funkcí, nebo je proces obnovy dat složitý a vyžaduje dobrou znalost počítačů a práci s daty. Proto se laikům spíše vyplatí svěřit data do rukou odborníků. Nezáleží na tom, zda jste takto smazali data ve svém počítači na disku, nebo z flash disku, čím dříve médium odpojíte, přestanete používat a začnete řešit obnovu dat, tím více dat budete pravděpodobně schopni obnovit.

Pozor na neodborné zacházení

Jsou situace, kdy je lepší nechat obnovu smazaných dat na odborníkovi. Diagnostikovat správně příčinu poruchy totiž laik nezvládne; pokud se rozhodne ztracená data z paměťového média zachránit svépomocí nebo s pomocí známého „všeuměla“, riskuje nenávratnou ztrátu dat. Rozhodně se proto vyplatí, že by se do záchrany dat měl pouštět jen ten, kdo ví, co přesně dělá. Zvlášť v případě, kdy si chcete zachránit cenná data. Jednoduché situace smazání dat se dají s pomocí některého programu z internetu doma zvládnout, pokud ale přesně nevíte, co se s daty bude dít, nedoporučuje se to. Pořádně nastudujte návod a postup, jak se s daným programem data obnovují. V ostatních případech raději rovnou kontaktujte odborníky.

Příhod, kdy si člověk neodborným (nebo spíš amatérským) způsobem pokoušel ztracená data obnovit sám doma je nespočet a může o tom vyprávět kdejaká odborná firma. Občas už ale nedokáže se ztracenými daty pomoct ani profesionál. Některá datová média jsou na zacházení velmi citlivá (např. pevné disky počítačů), neodborný zásah je může definitivně zničit. Ve finále se pak záchrana dat, která by u odborníka původně stála několik stovek nebo tisíc, výrazně prodraží nebo se dokonce data nepodaří kvůli zničenému médiu zachránit vůbec.

Pravidelně zálohujte data. Vyřešíte řadu zbytečných problému

Pravidelné zálohování dat z disku počítače, notebooku, tabletu, externího disku atd. je možná pro někoho prázdná fráze a ztráta času, ve většině případů to ovšem situaci náhlé ztráty dat vyřeší. Nikdy se nedá ani při sebelepší a pozornější prací s daty předejít náhodné havárii např. disku, pravidelná záloha dat z disku v tu chvíli proto může mít cenu zlata. Doporučení tedy zní - váhejte, zda zálohovat či ne, spíš si položte otázku jak často. Uvidíte, že se Vám toho rozhodnutí jednou vyplatí.

Pokud vás zajímají další informace, zkuste projít stránky zabývající se problematikou záchrany dat z konkrétního datového média, např. záchrana dat z disku, záchrana dat z RAID pole, záchrana dat z SSD disku. Více informací a rady jak správně s datovými médii zacházet naleznete také na stránkách společnosti DataHelp zabývající se záchranou a obnovou dat: prevence a konkrétními případy ztráty dat.

Potřebujete obnovit smazaná data nebo se na něco odborného zeptat? Přejděte na sekci První pomoc nebo nás kontaktujte.

 
Copyright © 2011 DATAHELP, všechna práva vyhrazena