Pomůžeme vám s obnovou smazaných dat!
HOTLINE: 777 712 650

Vyzvedneme

Možnost vyzvednout po celé ČR

Posoudíme zdarma

Provedeme zdarma vstupní diagnostiku

Zachráníme

Pokud data nezachráníme, nic neplatíte

 

Obnova smazaných dat – svépomocí nebo s profesionály?

Smazali jste data z disku, flash paměti, SSD disku, RAID pole, CD nebo DVD a řešíte problém, jestli se je pokusit obnovit svépomoci nebo se obrátit na profesionály na záchranu a obnovu dat? Je-li smazání lehčího systémového nebo logického charakteru, existují programy, které data umí obnovit. Manipulace s programem a prováděné činnosti ale předpokládají určitou počítačovou zdatnost. Nakonec to chce i trochu odvahy. Tento zákrok se totiž ne vždy povede a o smazaná data se dá natrvalo přijít. Pokud je navíc médium poškozené, škody mohou být tím větší. Více o tom, jakých chyb se vyvarovat a co nedělat se dozvíte na stránce Jak nepřijít o data.

Pokud jde o jednoduché případy ztráty (smazání) dat (prosté vymazání z disku, vysypání koše, zformátování paměťové karty nebo disku atd.) existuje řada placených a neplacených programů ke stažení. Pokud jste trochu zruční a víte co s daty a médiem budete dělat, je obnova dat tímto způsobem vcelku bezproblematická. Pokud ale počítačům nerozumíte a nevíte, co daný program může s daty na paměťovém médiu udělat, raději tuto práci přenechejte odborníkům na obnovu smazaných dat.

Jestli váháte, zda svá ztracená data svěřit sousedovi, svým „šikovným“ rukám, diskusnímu fóru na internetu, několika virtuálním rádcům nebo odborníkům na záchranu dat ze specializované firmy, řiďte se jedním základním pravidlem: Jsou pro Vás ztracená data cenná tak, že byste o ně nechtěli za žádnou cenu přijít? Pokud ano, potom je rozumné obrátit se na odporníky. Pokud si chcete spíš hrát a zkusit co dokážete, udělejte to po svém. Počítejte ale s tím, že se vám data obnovit nemusí podařit.

Nejdřív zjistěte, co program umí a co dělá s daty

Velkou pozornost věnujte výběru programu, kterým chcete smazaná data obnovit. Existuje jich celá řada, některé toho umí víc, některé míň. Některé vyžadují od uživatele jistou míru znalosti a zkušeností. Pročtěte si podrobně dokumentaci k programu a zjistěte, co všechno umí a co s daty na médiu dělá. Předejdete tak nemilým překvapením, kdy si třeba omylem programem zničíte i ta data, která zatím bez problémů fungovala.

Jaké programy na obnovu a záchranu smazaných dat jsou k dispozici? Zde je přehled těch nejznámějších. Některé obnoví smazaná data z optických médií, jiné z porušených souborových systémů pevných disků atd.:

 • Handy Recovery
 • Multi Data Rescue
 • Restore Deleted Files Now
 • DiskInternals Partition Recovery
 • EasyRecover Datarecovery
 • Search and Recover
 • EasyRecover Professional
 • CD Data Rescue
 • DiskInternals Flash Recovery
 • File Scavenger
 • Emergency Recovery
 • ObjectRescue
 • Stellar Phoenix NTFS Data Recovery
 • DVD Data Resacue
 • Ashampoo GetBack Photo
 • eDATA Unerase

Analýza zdarma a profesionální služby

Pokud raději vyhledáte odbornou pomoc, jak postupovat a z čeho vybírat? Při pohledu do nabídky služeb předních firem na našem trhu vám dnes dobrá společnost nabídne svoz a diagnostiku poruchy média zdarma. Stačí je jen kontaktovat (většinou telefonicky nebo přes webový formulář) a domluvit si detaily. Po diagnostice vám odborníci sdělí, jestli se data dají zachránit a kolik to bude stát. V případě neúspěšné záchrany obvykle neplatíte nic. Cena záchrany je potom závislá na typu poruchy – od několika stovek za přemazané fotky na paměťové kartě po několik tisíc za vážnou mechanickou poruchu pevného disku s databází klientů.

Co dělat v případě poruchy, smazání dat?

1) Zamezte jakémukoliv dalšímu zápisu dat na disk nebo jiné datové médium. Pokud se na disk budou dál zapisovat data, hrozí přemazání těch původních.

2) Ověřte si, zda jste schopni smazaná data z média zachránit svépomocí prostřednictvím nějakého specializovaného programu. Pokud ne, přenechejte práci odborníkům. Pokud jim práci neodborným amatérským zásahem nijak nezkomplikujete, samotná záchrana smazaných dat nebude nijak drahá.

3) V případě poškozeného média nezkoušejte data zachránit podomácku a s datovým médiem dál nijak nepracujte ani nezapínejte. Jakákoliv další práce např. s pevným diskem (start operačního systému představuje práci s daty na disku) může ohrozit ztracená data a následnou záchranu zkomplikovat.

4) Pokud dokážete smazaná data obnovit sami, realizujte. Jinak pošlete médium na diagnostiku k odborníkům. Obratem Vám sdělí, jakou má obnova smazaných dat šanci.

5) U většiny poruch (např. s mechanickou či elektronickou poruchou) je šance na záchranu dat. Stačí neprovádět amatérské zásahy a doručit dané médium k odborníkům. Obvykle lze domluvit i vyzvednutí média z domova zdarma.

Potřebujete obnovit smazaná data nebo se na něco odborného zeptat? Přejděte na sekci První pomoc nebo nás kontaktujte.

 
Copyright © 2011 DATAHELP, všechna práva vyhrazena